A1-B2 arası Testler, alıştırmalar "Sorularla Almanca Öğreniyorum"incele

Ahmet Bergmann in Bochum #1

Merhaba! Gelecek eğitim-öğretim yılının başlangıcına kadar Almanya’nın Bochum kentinde bulunan Ruhr Üniversitesi Bochum(RUB)’da olacağım. Bu yazıda sizlere Bochum ve Ruhr Üniversitesi hakkında bilgiler vereceğim ve Anadolu Üniversitesi ve RUB’u karşılaştıracağım.

Ruhr Üniversitesi
Girişte Hiç Güvenlik Personeli Yok.
Kapılar herkese açık. Hatta Kampüs içinde bazı evsiz insanları bile görebilirsiniz.Ama burda konuştuğum bir Türk öğrenciden öğrendim; Alman Hükümeti evsizlere ayda en az 2000 Euro veriyormuş.Kafama takılan ise maaşları olmasına rağmen neden bazı insanlar dileniyor ve sokakta yaşıyor.

Kampüs İçinde Güvenlik Personeli Yok

Bizim Anadolu Üniversitesinde öğrenciden çok güvenlik personeli varken Ruhr üniversitesinde bir tane bile güvenlik personeli yok. Bunun nedeni biz Türkler genelde hakkımızı zor kullanarak almayı tercih ederiz.Burda ise konuşarak her şey için bir çözüm bulabilirsiniz.

 Yemekler

Anadolu Üniversitesinde 1 liraya yemek yiyebiliyoruz. Burda ise her kap için ayrı fiyat alıyorlar 1 bardak Sprite 0,70 euro.Yaklaşık olarak bir kola,bir ana yemek,bir tatlı alırsanız 3,5 Euro tutuyor.Ama Almanların makarnalarını çok sevdim.Bizim Nuh’un Ankara burgu makarnasından biraz daha iriler ve sarı,yeşil ve kırmızı renkte oluyor makarnaları.

Binalar Çok Karışık

İlk geldiğimde en çok binalar dikkatimi çekti. Çok karmaşık binaları var labirent gibi koridorları var.İlk zamanlarda bir bina planı olmadan veya birine sormadan istediğiniz bir odayı bulmanız çok zor.Ama karşılaştığınız birine sorduğunuzda sizi istediğiniz odaya kadar götürüyor ve sonra kendi yoluna gidiyor. Burda insanlar adres konusunda size tarif etmekle kalmıyor gerekiyorsa aranan adresi sizin yerinize buluyor.

devam edecek…

Categorised in: Almanya

This post was written by Ahmet Bergmann

Önceki

almancada birine selam iletmek

Sonraki

Sabri abiye sevgiler…