bilgisayardan gereksiz uygulama ve program kaldırmak

Bilgisayarımızda yüklü olan bir sürü gereksiz uygulama ve programlar bilgisayarımızı yavaşlatır ve performansını düşürür.

Satın aldığımız bir bilgisayarla birlikte reklam ve sponsorluk yüzünden sayısız uygulama ve programlar bilgisayarımıza yüklenir. Hiç kullanmadığımız ve hatta birçoğu işimize bile yaramayan bu uygulama ve programaları bilgisayarımızdan kaldıralım.Böylece bilgisayarımıdan daha iyi performans alabiliriz.

İstenmeyen uygulama ve programları bilgisayarımızdan kaldırmak için iki yöntem vardır. İlki manuel(el ile), ikincisi ise üçüncü taraf bir program kullanmak. El ile kaldırmak bazı kullanıcılara zor gelebilir. O yüzden burada ikisinin de anlatımını göstereceğiz.

1. Yöntem

İstenmeyen Uygulama ve Programları El ile kaldırmak.

İstenmeyen program ve uygulamaları el ile kaldırmak için start menüsüne tıklayalım ve “window powershell” yazalım, ardından sağ tık yapalım ve bunu yönetic olarak çalıştıralım. Burada Get-AppxPackage -AllUsers yazalım ve enter’a basalım.
Bu yazıda örnek olarak windows store uygulamasını manuel olarak bilgisayarımızdan kaldıracağız.

Enter’a bastıktan sonra Microsoft.WindowsStore’ı uygulamalar arasında arayalım.

Daha sonra PackageFullName’i  bulalım ve adresini kopyalayalım.

Daha sonra en alta geliyoruz ve remove-appxpackage yazıyoruz, ardından az önce kopyaladığımız Windows Store’un adresini yapıştırıyoruz, sonra enter’a basıyoruz.

2. Yöntem

Bilgisayarımızda yüklü olan uygulama ve programları kaldırmanın bir diğer yolu ise bir uninstaller programı kullanmak. Ben bilgisayarımda programları kaldırmak için revo uninstaller pro kullanıyorum.

Bu programı bilgisayarımıza kuralım ve çalıştıralım. Program açıldıktan  sonra, sağ tarafta “windows apps” menüsünü göreceksiniz.Buna tıklayınca bilgisayarımızda yüklü windows uygulamalarını liste halinde görebilirsiniz.

Kaldırmak istediğiniz uygulama üzerine gelin ve sol üst taraftan programı Türkçe kurduysanız “kaldır” ingilizce kurduysanız “uninstall” yapın.

“Seçili uygulamayı kaldırmak istediğinizden emin misiniz?” penceresi açılacak buna “evet” deyin. Daha sonra kaldıracak uygulamayı yeniden yüklemek için geri yükleme noktası oluşturma penceresi açılacak. bunu es geçelim ve kaldırmaya devam edelim.

Bu ekranı es geçtikten sonra aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılacaksınız. “Select all” diyelim ve ardından “delete” butonuna tıklayalım. Bu işlem ile uygulamanın bilgisayarımızda bıraktığı kalıntıları da kaldırmış oluyoruz.

Önceki

Almanyada iş bulma sitelerin listesi

Sonraki

gereksiz windows uygulamalarını kaldırmak

Bir cevap yazın

Email adresiniz paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

  • Email aboneliği

    Esakademi.com'dan iyi ve güzel haberler almak için listeye mailinizi ekleyin