EMEK PİYASALARI

EMEK PİYASALARI

Emek Piyasası Nedir?

Emek piyasaları işçilerin belirli bir ücret karşılığında emeklerini arz  ettiği ve iş verenlerinde bu emeği talep  ettiği piyasalardır. Diğer bir değişle, emek piyasaları belirli bir bedel karşılığında işçilerin yeteneklerini, kabiliyetlerini, vs. iş verenlere sunduğu çevrelerdir. Emek piyasaları ekonominin en önemli parçalarından birisidir çünkü doğrudan veya dolaylı olarak bir ülkedeki herkesi etkilemektedir. Örneğin; bir öğrenciyi düşünün. Öğrenci olan kişi emeğini emek piyasalarında arz etmese bile emek piyasalarında işçilere emekleri karşılığı verilen ücretteki düşüş öğrencinin harçlığında da azalmaya sebep olacaktır çünkü öğrenci olan kişi harçlığını emek piyasasında emeğini arz eden bir kişi tarafından almaktadır.

Emek Piyasasının Kapsamı Nedir?

Kendi çatısı altında birçok alanı içerdiğinden dolayı emek piyasasının kapsamı çok geniştir. İş verini ve işçiyi etkileyen her şey emek piyasasının kapsamını oluşturmaktadır. Örnek vermek gerekirse işsizlik oranlarında asgari ücret oranlarına, kayıt dışı istihdamdan göçe ve hatta eğitime kadar birçok alan emek piyasasının kapsamı içerisinde yer almaktadır. Emek piyasasının kapsamının daha net bir şekilde anlaşılması için bazı kavramların açıklanması gerekmektedir. Bu kavramlardan birincisi işsizliktir. İşsizlik çalışma yaşında olan ve istihdam edilmek için isteği olan bir kişinin iş bulamaması durumunu vurgulayan bir kavramdır. Bir sonraki kavram is istihdamdır. İstihdam iş gücünün istihdam edilmiş bir başka değişle iş sahibi olan çalışan kısmını ifade eden bir kavramdır. Burada anlaşılması gerekli olan bir kavramla daha karşılaşıyoruz. O da iş gücü dür. İş gücü istihdam edilmiş veya istihdam edilmek için arayış içerisinde olan bireylerin toplamına verilen isimdir. Bilinmesi gereken bir diğer kavram ise kayıt dışı istihdamdır. Kayıt dışı istihdam, yasal işlerde çalışarak istihdama katılan insanların durumlarının ilgili kamu kurumlarına bildirilmemesi veya eksik bildirilmesi durumudur. Bilinmesi gereken son kavram ise işçi sendikasıdırBunlar, çalışanların haklarını koruyan veya çalışanların avantajlarına uygun düşecek şekilde davranan yasal kurumlardır.

Unutulmaması gerekir ki emek piyasalarının kapsamı yukarıda anlatılan kavramlarla ifade edilemeyecek kadar geniş olmakla beraber yukarıdaki kavramlar emek piyasalarının temeli oluşturan unsurlardır.

 

 

Önceki

duden grundwissen grammatik pdf indir

Sonraki

KÜRESELLEŞME VE GELİŞİMİ

2 Yorum

  1. Aydınlatıcı bilgi icin tesekkürler.

Bir cevap yazın

  • Email aboneliği

    Esakademi.com'dan iyi ve güzel haberler almak için listeye mailinizi ekleyin