gereksiz windows uygulamalarını kaldırmak

Satın aldığımız bir bilgisayar ile birlikte bir sürü yan uygulamalar gelir. Bu uygulama ve programların bir çoğunu hiç kullanmayız. Örneğin siz bir bilgisayar alıyorsunuz ve hem Windows hem de bilgisayar firması bazı üçüncü taraf şirketlerle anlaşarak sırf onların reklamını yapmak ve firmalar kendi maliyetini azaltmak, dolayısıyla daha fazla kar yapmak için, bilgisayarımıza bi dolu gereksiz uygulama ve program yüklüyor. Bu gereksiz uygulama ve programlar işlemcinin çalışma yükünü arttırarak bilgisayarımızın yavaşlamasına ve performans düşüklüğüne sebep oluyor.

Bu videoda size bilgisayarımızda yüklü olan gereksiz uygulama ve programları kaldırmanın iki yöntemini göstereceğim.

Ben bu derste Windows ses kaydedici uygulamasını kaldıracağım. Siz hangi uygulamayı isterseniz, burada yaptığım yöntemi takip ederek dilediğiniz uygulamayı kaldırabilirsiniz.

Hazırsanız derse başlayalım.

İlk yöntem el ile kaldırmak

Bu ilk yöntemde Start menüsü üzerine tıklıyoruz ve Windows PowerShell, şimdi bu uygulama üzerinde sağ tık yapalım ve  yönetici olarak çalıştıralım. Açılan pencerede videoda görüldüğü gibi Get-AppxPackage –AllUsers yazalım ve enter’a basalım. Yüklü olan uygulamalar listelenecek. Bu uygulamalar arasında Microsoft.WindowsSoundRecorder’ı arayalım(Bu biraz aşağılarda). Bu uygulamanın kendi alanında iken PackageFullName yazısını bulalım ve adresini seçip CTRL + C ile kopyalayalım. Daha sonra listelerin en altına gelelim ve Remove-AppxPackage yazalım ve az önce kopyaladığımız adresi yapıştıralım, enter tuşuna basarak bu uygulamayı bilgisayarımızdan kaldırmış oluyoruz.

2. Yöntem

Bilgisayarımızda yüklü olan uygulama ve programları kaldırmanın bir diğer yolu ise bir uninstaller programı kullanmak. Ben bilgisayarımda programları kaldırmak için revo uninstaller pro kullanıyorum.

Bu programı bilgisayarımıza kuralım ve çalıştıralım. Program açıldıktan  sonra, sağ tarafta “windows apps” menüsünü göreceksiniz.Buna tıklayınca bilgisayarımızda yüklü windows uygulamalarını liste halinde görebilirsiniz.

Kaldırmak istediğiniz uygulama üzerine gelin ve sol üst taraftan programı Türkçe kurduysanız “kaldır” ingilizce kurduysanız “uninstall” yapın.

“Seçili uygulamayı kaldırmak istediğinizden emin misiniz?” penceresi açılacak buna “evet” deyin. Daha sonra kaldıracak uygulamayı yeniden yüklemek için geri yükleme noktası oluşturma penceresi açılacak. bunu es geçelim ve kaldırmaya devam edelim.

Bu ekranı es geçtikten sonra uygulamanın arta kalanlarının listelendiği  bir ekran ile karşılaşacaksınız. “Select all” diyelim ve ardından “delete” butonuna tıklayalım. Bu işlem ile uygulamanın bilgisayarımızda bıraktığı kalıntıları da kaldırmış oluyoruz.

ÖZET
Start menu > Windows PowerShell > sağ tık ve yönetici olarak çalıştır > Get-AppxPackage -AllUsers > enter ve ardından Microsoft.WindowsSoundRecorder’ı arayalım(Bu biraz aşağılarda) > PackageFullName’i bul ve adresi kopyala > daha sonra en alta gel>  Remove-AppxPackage yaz ve az önce kopyaladığın linki yapıştır.

Önceki

bilgisayardan gereksiz uygulama ve program kaldırmak

Sonraki

Bilgisayarım ekranı kot rengine dönüşüyor

  • Email aboneliği

    Esakademi.com'dan iyi ve güzel haberler almak için listeye mailinizi ekleyin