IELTS Writing İpuçları

IELTS Writing İpuçları

IELTS Writing İpuçları hiç şüphesiz IELTS’e hazırlanan birçok öğrenci için çok önemli bir konudur. Genellikle öğrenciler okuma ve dinleme bölümlerini yapmakta pek zorlanmazlar ama yazma kısmı onlar için hep zordur ve genellikle karmaşıktır. Fakat aşağıdaki ipuçlarını kendisine benimseyen öğrencilere bir nebzede olsa yazma kısmı artık onlara kolay gelecektir.

 1. Yazıya başlamadan önce soruya olan net cevabınızı belirleyin ve hangi paragrafta nelerden bahsedeceğinizi sayfanın boş bir kısmına not alın.
 2. Giriş paragrafının gereklilikleri sağladığından emin olun. (Örneğin: 50 kelimeyi geçmemeli, sadece konuyla ilgili gerekli bilgiyi yazın ki bu genellikle soru cümlesinin yeniden yazımı şeklinde vuku bulur, ve soruya olan net cevabınızı belirtin katılıyorum, katılmıyorum, kısmen katılıyorum gibi.)
 3. Hangi yazı türünde yazıyı yazmanızın istendiğine dikkat ediniz. (Opinion essay, discussion essay, vs.)
 4. Eğer bir tartışma yazısı (discussion essay) yazıyorsanız hem desteklediğiniz hem de desteklemediğiniz görüşü açıklamalısınız. Eğer soruda verilen iki fikride savunmuyor ve kendi fikriniz varsa bu fikrin temellerini çok iyi açıklamalısınız. Ayrıca kendi görüşünüzü yazmanız sizi diğer iki görüşle ilgili yazmaktan kurtarmaz.
 5. Paragraf ayrımları mantıksal olmalı. Sadece paragraf oluşturmak için paragraf oluşturulmamalı. Bu bağlamda aşağıda ki taslağı tartışma yazılarında (discussion essaylerde) direkt olarak ve diğer tip yazılara da uyarlayarak kullanabilirsiniz.
 • Introduction                                                                                                               Introduction
 • Body Paragraph 1 (Describing the view that you hold.)                                    Body Paragraph 1 (Explaining 1. view)
 • Body Paragraph 2 (Describing the view that you are not agree.)                    Body Paragraph 2 (Explaining 2. view)
 • Conclusion                                                                                                                  Body Paragraph 3 (Explaining your view)
 •                                                                                                                                        Conclusion

6. Eğer grafik sorusu cevaplıyorsanız grafikte neyin verildiğini açıkça anlatmalı, tüm kırılma noktalarını açıklamalı, ve gerekli karşılaştırmaları yapmalısınız.

7. Kurduğunuz cümleler ve paragraflar bir mantık içerisinde akmalı bir birlerinden kopuk olmamalıdır. Bu anlamda doğru bağlaçlar kullanımına özen gösterilmelidir.

8. Kelime tekrarlarında kaçınılmalı ve tek tip gramer yapısı kullanılmamalıdır.

9. Sonuç paragrafı her zaman giriş paragrafından kısa olmalı ve ana paragrafların tekrarı şeklinde ki cümlelerden ziya o cümlelere atıfta bulunan cümleler kullanılmalıdır.

10. Bir görüşe karşıt olan görüş o görüşün negatifi veya zıttı olmak zorunda değildir. Örneğin; soru size eğitimde rekabet duygusu mu yoksa birlik duygusu mu güçlendirilmeli diye sorduğunda ve siz rekabet duygusu güçlendirilmeli fikrini seçtiğinizde bu fikrin karşıtı rekabet duygusunun güçlendirilmemesi fikri değil birlik duygusu güçlendirilmeli fikri olmalıdır.

11. Giriş paragrafında kısaca yapmanız gereken şey ise soru cümlesini paraphrase (yeni kelimelerle yazmak) etmek ve soruya olan net cevabını belirtmektir.

Önceki

Human Body Parts

Sonraki

Writing A Company Report

Bir cevap yazın

Email adresiniz paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

 • Email aboneliği

  Esakademi.com'dan iyi ve güzel haberler almak için listeye mailinizi ekleyin