ingilizce dil bilim marked ve unmarked ne demek

marked-vs-unmarked

Marked ve unmarked ne demek?

Dilbilim dilsel öğeleri marked(işaretlenmiş) ve unmarked(işaretlenmemiş) olarak ele alır ve inceler. Öğeleri bu sınıflardan birine dahil etmek için gözlemlediği öğenin number(tekil/çoğul),tense ve case’lerine(nominative, accusative,genitive) bakar.
Bu gözlemlerden sonra fazladan bazı ek(affix) alan “marked” olarak belirlenir. Bunun tersine “unmarked” olarak belirtilenler fazladan ek almaz.
unmarked form” olağan, sıradan, normal ve temel formdur. “Marked form” ilkinden fazladan malzeme içermesi ve özel bağlamlar içermesiyle ayrılır.
Örneğin “cat” işaretlenmemiştir, buna karşın çoğulu “cats” bir son ek (suffix) -s ile işaretlenmiştir. Aynı şekilde dişi aslan “lioness-ess sonek(suffix) ile işaretli iken “lion” işaretlenmemiştir, çünkü “lion” daha genel bir terimdir. “consistent” zıt anlamı “inconsistent” ile karşılaştıracak olursak işaretlenmemiştir. “The Police arrested Susi” aktif cümlesi aynı anlamı veren fakat pasif yapıdaki daha fazla malzeme içeren “Susi was arrested by the police” cümlesine göre unmarked‘dır.
Mesela isimlerin kurallı çoğulları(örneğin tables) tekil formu(table) ile karşılaştıracak olursak “marked” olarak belirlenir, çünkü fazladan bir affix (-s veya -es) çoğul uzaması vardır. Aynı mantıkla sıfatların normal formları mesela old gibi, comparative(yakın üstünlük derecesi) ve superlative(en üstünlük derecesi) formlarının aksine “unmarked” olarak etiketlenir.
Genelde “unmarked” formlar en çok kullanılan ve aynı zamanda en yalın anlamı olanlardır.
Sonuç
unmarked” formlar en çok kullanılan ve aynı zamanda en yalın anlamı olanlardır.
isimlerin kurallı çoğulları “marked” olarak etiketlenir.
marked” terimler daha genel, daha baskındır(dominant).
Sıfatların normal formları “unmarked” olarak etiketlenir.
Sıfatların normal derecelendirilenleri “unmarked” olarak etiketlenir.
ayrıca bkz
Incoming search terms
ingilizce dil bilim marked ve unmarked ne demek,ingilizce dil bilim marked ve unmarked ne demek,ingilizce dil bilim marked ve unmarked ne demek,ingilizce dil bilim marked ve unmarked ne demek,ingilizce dil bilim marked ve unmarked ne demek,ingilizce dil bilim marked ve unmarked ne demek,ingilizce öabt dersleri,dilbilim ingilizce,ingilizce dilbilim dersleri,dilbilim incelemeleri,dil bilim ingilizce ders notları

Önceki

das Verb sein almanca olmak fiili sein

Sonraki

ücretsiz bedava wordpress blog site teması template

  • Email aboneliği

    Esakademi.com'dan iyi ve güzel haberler almak için listeye mailinizi ekleyin