İNGİLİZCE EN KOLAY NASIL ÖĞRENİLİR

Bir çoğumuz ‘ İngilizce’yi ister kişisel nedenlerden dolayı olsun, ister profesyonel nedenlerden dolayı en kısa sürede öğrenmeyi istiyoruz. Bir hayli fazla olan öğrenme yöntemleri ve fikirleri en hızlı öğrenme yetisine sahip kişileri bile bıktırmaktadır. İngilizce’yi doğru plan ve çalışma yöntemleri ile her geçen gün daha da ilerleten kişiler vardır. Siz de bu kişiler arasında olabilirsiniz.

Bir Plan Yapın
Hiç kimsenin garanti verememesine rağmen, bir kısım metodlar deneyerek İngilizceyi daha kolay öğrenebilirsiniz. Önceden plan yapmadan İngilizce öğrenmeye başlamak zamanı riske atmaktır.Plansız bir şekilde İngilizce’yi kolayca öğrenemezsiniz.Ya İngilizce televizyon izlemek, İngilizce radyo dinlemek, mümkün olduğu kadar İngilizce konuşan kişilerle sohbet etmek gibi doğal planlar yapın, ya da kurs almak gibi daha odaklı bir yaklaşım tercih edin, ya da bu iki yöntemi birleştirerek daha verimli bir süreç kazanabilirsiniz.Kesin bir plan ve amaç olmadan İngilizce öğrenmek hiç kolay olmayacaktır.

Doğal Dil Edinimi

Bir çocuğun kendi anadilini öğrendiği yöntemdir.Bu çok doğal bir öğrenme yöntemidir.Eğer kendinizi tamamen İngilizce konuşulan bir dünyanın içine sokabiliyorsanız, kesinlikle İngilizce’yi kolayca öğrenebilirsiniz.İngilizce’de konuşulan bir dünyada bulunmak, İngilizce’den başka bir dili konuşmamayı gerektirir.Bu yöntemi uygulamak için :

Televizyon izlemek, radyo dinlemek, gazete dergi okumak, İngilizce yemek tarifleri ile yemek yapmak, çeşitli sözlü ve yazılı talimatları izlemek gerekir.Bu yöntem İngilizce konuşmayan, ama İngilizce konuşan ülkeye taşınmış kişiler için çok etkilidir.

Odanızı Kelimelerle Donatın

Renkli karton kağıtlarını 10 x 4 cm ebatlarında makasla kesin, bu kartlara İngilizce ve Türkçe kelimeler yazın ve odanızı her tarafına bu kartları yapıştırın, gözünüz İngilizce bir karta odaklandığında onun Türkçe anlamını düşünün, Türkçe bir kelimeye odaklandığında ise İngilizce anlamını bulmaya çalışın.Tüm kelimeleri öğrendiğinizde emin olduktan sonra, bu işlemi diğer Türkçe ve İngilizce kelimeler ekleyerek tekrarlayın.Göreceksiniz ki zamanla tüm kelimeler hafızanıza kazınacaktır.

Kelimelere Çağrışım Verin

Bu çok zevkli ve eğlenceli yöntemdir.Kelimelere çağrışım vererek onları kolayca hatırlayabilirsiniz.Nedir çağrışım vermek? sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyim, bu tamamen bir kelimeyi hatırlamak için ona benzer kolay bir kelimeyi ek olarak zihinde tutmaktır.Bazen çevremizde çok rastlarız ” Seni gördükçe aklıma ali, veli, vs. geliyor” Bu yöntemi dil öğrenirken de kullanabiliriz, bir kelimeyi aklımızda çağrışım yapması için kolay hatırlanır bir nesne ile eşleyebiliriz, böylece kelime karşımıza çıktığında kolay olan nesneyi hatırlarız, kolay nesne de bize İngilizce kelimeyi hatırlatacaktır.

mesela: “Can” yetenek bildiren bir modal verb’dir -ebilmek, -abilmek anlamı vardır. Can adında bir de arkadaşımız olsun. Bu kelimeyi öğrenirken “Can çok yeteneklidir, resim yapabilir,dikiş dikebilir” cümlesini de öğrenelim, ” Can” kelimesinin anlamını unuttuğuzda arkadaşımız olan Can aklımıza gelir, “Can çok yeteneklidir” cümlesinden yetenek bildiren bir modal verb olduğunu anlarız, “resim yababilir, dikiş dikebilir” cümlelerinden -ebilmek, -abilmek anlamı olduğunu anlarız.Değişik çağrışım teknikleri üreterek kelimeleri daha kolay zihinde tutabilirsiniz.

Peki siz İngilizceyi nasıl öğrendiniz? İngilizce öğrenme tekniklerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz? İngilizce öğrenirken uyguladığınız başarılı tekniklerinizi başka biri daha faydalansın diye lütfen yorum yapınız…

Önceki

ALMANCADA ARTİKELLER KONUSU DETAYLI ANLATIM

Sonraki

İNGİLİZCE BOŞLUK DOLDURMA BİLGİSİ YDS KPDS LYS TEOFL HAZIRLIK

Bir cevap yazın

  • Email aboneliği

    Esakademi.com'dan iyi ve güzel haberler almak için listeye mailinizi ekleyin