İngilizcede “Will” Ve “(Be) Going To” Farkı

İngilizcede “Will” Ve “(Be) Going To” Farkı

İngilizcede “Will” Ve “(Be) Going To” Farkı öğrencilerin genellikle karıştırdığı konulardan birisidir. Ne zaman “will” ne zaman “(be) going to” kullanılacağı konusu hep bir soru işareti olarak öğrencilerin kafasında yer almıştır. Bu yazımızda bu iki kullanımın farkını anlatmaya çalışacağız.

Öncelikli olarak şunu söylemeliyim ki “will”  bir şeyi yapmaya konuşma anında karar verdiğimizde kullanılır. Bir başka değişle geçmişte planlamadığımız fakat konuşma anında rastgele bir şekilde ortaya çıkan ve gelecekte yapılması planlanan konularda kullanılır.

Örneğim;

Sue be Helen in şu na konuştuğunu varsayalım;

Sue: Let’s have a party. (Hadi parti yapalım.)

Helen: That’s a great idea. We will invite lots of people. (Harika bir fikir. Bir çok insan davet edeceğiz.)

Örnekte görüldüğü üzere parti yapmaya konuşma anında karar verdiler. Dolayısıyla insanları davet etmeye de o anda karar vermiş oldukları için “will” kullanıldı.

“(be) going to” kullanımına gelirsek, bu kalıbı konuşma anında önce planladığımız ve gelecekte gerçekleştireceğimiz konularda kullanırız. Bir başka değişle önceden kararlaştırılmış ve uygulanmayı bekleyen şeyleri anlatırken kullanırız.

Örneğin;

Sue ve Helen in yukarıda ki konuşmasından sonra Helen in Dave ile karşılaştığını varsayalım ve aşağıdaki konuşmanın aralarında geçtiğini düşünelim;

Helen: Sue and I have decided to have a party. We are going to invite lots of people. (Sue ve ben bir parti düzenlemeye karar verdik. Bir çok insanı davet edeceğiz.)

Dave: It is a great idea. (Bu harika bir fikir.)

Örnekte de görüldüğü gibi Helen Dave ile karşılaşmadan bir gün önce Sue ile partiye bir çok insan çağıracaklarını planlamışlardı ve Helen planlanmış fakat daha gerçekleşmemiş ve gelecekte meydana gelecek davet etme işini Dave e bildirirken “(be) going to” kalıbını kullanıyor.

Kısacası “will” veya “(be) going to” kalıplarında birini seçmek durumunda kaldığımızda yapmamız gereken tek şey gelecekte yapılması düşünülen olayın geçmişte planlanmış bir olay mı yoksa konuşma anında karar verilen bir olay mı olduğuna karar vermektir.

Not: Online veya özel ders almak isterseniz (Matematik, İngilizce, İşletme, Muhasebe, Pazarlama,) [email protected] adresine mail atmanız veya bu paylaşımın altına yorum atmanız yeterli.

Önceki

24 Ocak 1980 Kararları

Sonraki

2010 Ales Sonbahar Sayısal 1

  • Email aboneliği

    Esakademi.com'dan iyi ve güzel haberler almak için listeye mailinizi ekleyin