A1-B2 arası Testler, alıştırmalar "Sorularla Almanca Öğreniyorum"incele
A1-B2 arası Testler, alıştırmalar "Sorularla Almanca Öğreniyorum"incele

Almanca Karışık Fiiller

Bu fiiller hem zayıf fiillerin hem de kuvvetli fiillerin özelliklerini taşıdığı için bunlara karışık fiiller diyoruz. Fiilin 2nci ve 3ncü hallerinde (Geçmiş Zaman) zayıf fiiller -et ya da -(e)t takısını alır, zayıf fiilerin bu özelliği karışık fiiller için de geçerlidir. Karışık fiiller de tıpkı zayıf fiiller gibi partizip perfekt ve präteritum çekimlerde -et ya da -(e)t takısını alır. Kuvvetli fiiller gibi karışık fiillerin de köklerinde değişiklik meydana gelir.

Karışık fiillerin çekim şemasıalmanca-karisik-fiiller
Not: Karışık fiiller arasında bulunan wissen fiilinin şimdiki zamanda kuvvetli çekimi de vardır.

tekil çoğul
1. şahıs ich weiß wir wissen
2. şahıs du weißt ihr wisst
3. şahıs er weiß sie wissen

Modalverben (modalfiiller) karışık fiillerin bir alt kümesidir, öyleki wissen fiili gibi çekim kuralları vardır. Bu bakımdan; 1) sollen hariç şimdiki zamanda köklerinde değişiklik olur, 2) şimdiki zaman 1nci ve 3ncü tekil şahıs çekiminde şahıs eklerini almazlar. Modalfiiller kuvvetli fiillerin kırıntısı gibidir, bu bakımdan; 1) sollen ve wollen hariç präteritum ve partizip perfekt formda köklerinde değişiklik olur. 2) präteritum ve partizip perfekt formda -te ve -(e)t eklerini alırlar.
almanca-gemischt-filler
Bu dersimizde Almanca karışık fiiller, karışık fiillerin çekimi konularını ele aldık. Zaman ayırıp dersimizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.

C.C Catch
Esas adı Caroline Catharina Müller olan Alman sanatçı Hollanda, Oss doğumludur.Şarkıları 80’li yıllarda gençlerin vazgeçilmeziydi.Diskolarda onun şarkıları ile dans ediliyordu.70’li yılların sonuna doğru ailesiyle beraber Almanya’ya kesin dönüş yaptı.Sanatçı hakkında daha fazla bilgi için lütfen ziyaret edinhttp://tr.wikipedia.org/wiki/Caroline_M%C3%BCller
Tags: ,

Categorised in: Almanca, Gramer

This post was written by A.Bergmann

Anadolu Üniversitesi Yabancı Diller & Ruhr Üniversität – Bochum

Önceki

Almanca Kuvvetli Fiiller Çekimleri Detaylı Anlatım

Sonraki

Almancada Şahıs Zamirleri(Personalpronomen)