Duyuru: Öğrencilerimiz için ders yazacak Almanca öğretmeni arıyoruz. Almanca öğretmeni olmak ister misiniz?Başvur
esakademi logosu

aitlik zamirleri possessiv adjektive artikel

Tekil

Çoğul

Resmi(Tekil ve Çoğul)

Durum(Hal)

Birinci Şahıs İkinci Şahıs

Üçüncü Şahıs

Birinci Şahıs

İkinci Şahıs

Üçüncü Şahıs

İkinci Şahıs

(Türkçe yalın hal)

ben

sen

o (m)

o (f) o (n)

biz

siz

onlar

Siz

Nominativ (özne)

ich

du

er

sie

es

wir

ihr

sie

Sie

Akkusativ(dolaysız nesne)

mich

dich

ihn

sie

es

uns

euch

sie

Sie

Dativ (dolaylı nesne)

mir

dir

ihm

ihr

ihm

uns

euch

ihnen

Ihnen

Genitiv (aitlik)

meiner

deiner

seiner

ihrer

seiner

unser

euer

ihrer

Ihrer

Yukardaki tabloda Almanca öğrenenlerin kafasını en çok karıştıran en sağda kırmızı ve siyah tonla belirttiğimiz kısımdır. Bunun nedeni Almancada hem resmi hem de gayri resmi hitabın olması, artı üçüncü çoğul şahıs zamir çekiminin de resmi(nazik) hitapla benzerlik göstermesi. O nedenle sadece üçüncü çoğul şahıs zamirinin çekimini öğrenmeniz yeterlidir.Çünkü resmi tekil şahıs zamirinin çekimiyle üçüncü çoğul şahıs zamirinin çekimi aynıdır.Tek yapmanız gereken resmi(nazik) hitap “siz” ifadesininin “Sie” şeklinde ilk harfini büyük yazmanız. Bir diğer kafa karıştıran zamir ise ikinci çoğul şahıs zamiri “ihr”. Bunu doğru kullanmanın mantığı şu şekildedir:

Eğer sizi dinleyen bir kitleye(seyirci,öğrenci, grup vs.) hitap ediyorsanız “ihr” yok eğer tanımadığınız ya da aranızda resmiyet bulunan ya da saygı gösterdiğiniz birine hitap ediyorsanız  “Sie” zamirini kullanıyoruz

!!! Not 1: Nazik hitap Sie ile üçüncü çoğul şahıs zamiri sie’nin çekimi aynıdır. Tek fark nazik hitabın ilk harfinin her durumda(nom./akk./dat./gen.) büyük yazılmasıdır.

!!! Not 2: “siz” demek için bir kitleye sesleniyorsanız “ihr”, aranızda resmiyet olan birine sesleniyorsanız “Sie” kullanmalısınız.

 

Yorumunuzu ekleyin