Duyuru: Öğrencilerimiz için ders yazacak Almanca öğretmeni arıyoruz. Almanca öğretmeni olmak ister misiniz?Başvur
esakademi logosu

Almancada belirli artikeller

Belirli Artikeller(Bestimmte Artikel)

der Lehrer – den Lehrer – dem Lehrer – des Lehrers

Konu başlığından anlaşılacağı üzere belirli artikel bilinen demektir. Bir ismin önünde belirli bir artikel olması o ismi bilinen kılar, aşikar yapar. Belirli artikel denilince aklınıza hemen üç artikel der/die/das gelmelidir.Ancak bazı kelimeler der/die/das kadar açık ve net olmasa da bir ismi belirli kılar ve tıpkı der/die/das gibi çekimleri vardır. Dersin devamında bu tip kelimeleri inceleyeceğiz. Aşağıdaki ilk tabloda tekil belirli isimleri ikinci tabloda çoğul belirli isimleri çekimledik. Lütfen dikkatlice inceleyin.

Belirli artikellerin çekimi

Belirli artikeller sadece der/die/das değil demiştik. Aşağıdaki kelimeler de tıpkı belirli artikel gibi çekimlenir.

z.B.:

Dieses unerträgliche Weinen! Was ist denn los?!” fragt sich der Froschkönig, als er sich im kühlen Wasser des Brunnens ausruht.Bu dayanılmaz ağlayış! ne oluyor?!’ diye sorar kurbağa prens kendine, çeşmenin serin suyunda dinlenirken.
Der Froschkönig verbringt jeden Tag im alten Brunnen.Kurbağa prens her gününü eski çeşme başında geçirir.
Seit jener furchtbaren Verwandlung muss er immer in der Nähe vom Wasser bleiben.O korkunç dönüşümden beri kurbağa prens her zaman suya yakın kalmalı.
An manchen Nachmittagen geht die schöne Prinzessin in den Wald, um am Rand des Brunnens zu sitzen.Bazı öğleden sonraları güzel prenses çeşme başına oturmak için ormanın içine gider.
Aber solch einen Lärm hat sie noch niemals gemacht.Ama prenses daha önce hiç böyle telaş etmemişti.
“Sag mir, welchen Dienst ich dir erweisen kann, liebe Prinzessin,” sagt der Froschkönig.Söyle bana “Sana hangi konuda yardım edebilirim, sevgili prenses” der kurbağa prens.
Die Prinzessin hat ihre goldene Kugel im Wasser verloren. Also verspricht sie dem Froschkönig alle ihrer Besitztümer, wenn er die Kugel zurückbringt.Prenses altın topunu suda kaybetti. Bu nedenle kurbağa prense eğer topunu geri getirirse bütün servetini ona vereceğine dair söz verir.
Dieser Zug fährt zum Flughafen ManchesterBu tren Manchester hava alanına gidiyor.
Jeder kann das.Bunu herkes(her bir kişi) yapabilir.
Du solltest jede Arbeit am Computer sichern.Bilgisayarda yaptığın her işi kaydetmelisin.
Wir gehen bei solchem Wetter ans Meer und schwimmen wir mit Freunden.Böyle havada denize gideriz ve arkadaşlarla yüzeriz.
Manche Leute gehen bei Rot über die Kreuzung.Bazı(birçoğu) insanlar kırmızı ışıkta karşıya geçiyor
der-Kelimeleri

Yukarıda tablo halinde listelediğimiz ayrıca der-kelimeleri(der-Wörter) olarak da adlandırılan bu kelimeler cümle içinde ismin artikeli bulunmuyorsa artikelin yerini alır.

Yorumunuzu ekleyin