Duyuru: Öğrencilerimiz için ders yazacak Almanca öğretmeni arıyoruz. Almanca öğretmeni olmak ister misiniz?Başvur
esakademi logosu

Almanyada edebiyat öğretmeni olarak çalışmak

Merhaba , ben Türkiye’den mezun Almanya’da yaşayan bir Türkoloji öğrencisiyim , Bremerhaven de yaşıyorum yaklaşık 6 senedir. Okulumdan üç yıl önce mezun olup buraya babamın yanına geldim . Babam iş adamı ve kalp ameliyatı geçirdi , sağlık sorunlarından dolayı burda kalıp onun işlerine yardım etmem gerekti . Yanlız ben edebiyat ile ilgili bir alanda çalışmak istiyorum . Burda job center , Arbeits Agentur, afz, awo vs. bir çok kuruma giderek bilgi almaya çalıştım , lakin çok ciddi anlamda bir bilgiye ulaşamadım . 37 yaşındayım ve B2 Almanca kursuna gidiyorum. Ayrıca sizin gramatik kitabınızı online indirdim ondan da çalışıyorum . Sizden…

Premium İçerik

Bu yazı Premium üyelerimiz içindir. Tüm içeriği görmek için Premium üye olmalısınız. Premium üye olarak dersleri reklamsız, görüntüleyin. Hepsini PDF indir. Yazıların tamamını okuyun. Yazılar oluşturun. Sorularınıza hızlı cevaplar alın.

Zaten üye iseniz buradan giriş yapabilirsiniz

Bochum Üniversitesi'nde Germanistik okudu. Anadolu Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü Almanca öğretmenliği mezunu. Çeşitli kurumlarda, Lise ve dengi okullarda Almanca derslerine girmektedir.

3 yorum

A.Bergmann - 24 Mayıs 2019

Merhaba,
Anladığım kadarıyla almanyada yaşıyorsunuz, babanız iş adamı,türk dili ve edebiyatı mezunusunuz, bölümünüzle ilgili almanyada iş arıyorsunuz.

Babanız iş adamı ise ekonomik durumunuz iyi olmalı, bu durumda master yapmanız mantıklı.

pedagoji’den kastınız pedagojik formasyon mu?

Artık Türkiye’de pegagojik formasyon almak çok kolay,hatta para ile satılıyor.

Zaten bir üni mezunusunuz pedagoji okumak için nedeniniz nedir?

Bölümünüzle alakalı iş?
Türk dili ve edebiyatı mezunu olduğunuz için almanyada yaşayan Türklere yönelik çalışmalara bakmalısınız.

Bu alanlar;
-Türklerle ve Türkiye ile iş yapan firmalar
-Almanyada Türklere yönelik açılan Türkçe kursları
-Türkiye’ye turist gönderen seyahat acentaları
-Türklere hizmet veren iletişim operatörleri

Her yıl türkiyeden Almanyaya bakanlık görevli öğretmen gönderiyor, bu konuya da göz atmanızı tavsiye ederim.

Yurt dışı öğretmenlik

Muhammed HASAN - 18 Haziran 2020

Merhaba Ankara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans (2020) mezunuyum. Aslen Irak, Kerkük doğumluyum. Almanya’da doktora okumak ya da alanımla ilgili çalışma yapabilir miyim? Orta seviyede ingilizce ve Arapça, Türkçe’yi ise ileri seviyede bilmekteyim. Almanya’ya gelip hem çalışmak hem de okumak istiyorum. Türk Dili ve , Edebiyatı ile ilgili Almanya’daki üniversitelerinde okuyabilir miyim? Ekonomik durumum o kadar da iyi değil zaten yüksek Lisansı da %100 bursla kazanmıştım. Malum Irak’ta durumlar pek iyi değil. Türk vatandaşı da değilim. Şu anda Türkiye’de ikamet etmekteyim. 1989 doğumluyum. DAAD bursunu duymuştum acaba alanımla ilgili burs alabilir miyim? Almanca bilmemekteyim. Almanya’ya nasıl gelebilirim? Şimdiden vereceğiniz bilgileri için teşekkür ederim.

esakademi - 18 Haziran 2020

Uluslararası öğrenci kabul eden üniversitelerde doktora ya da alanınızla ilgili çalışma yapabilirsiniz. Ama Almanca bilmeniz gerekiyor. Vize alabilmeniz için en az b1 seviye Almanca bildiğinizi kanıtlamanız gerekir. Uzaktan canlı Almanca kursumuza katılmanızı öneririm.

Yorumunuzu ekleyin