Duyuru: Öğrencilerimiz için ders yazacak Almanca öğretmeni arıyoruz. Almanca öğretmeni olmak ister misiniz?Başvur
esakademi logosu

Okulda nasıl başarılı olunur?

Nasıl başarırız?

Normal bir eğitim-öğretim döneminde(lise veya üni) aşağıdakileri yaparak başarılı olabiliriz. Çoğu kişi öğrencilik yıllarında gezmeyi, eğlenmeyi, arkadaşlarla takılmayı derslere tercih ediyor. Özetle öğrenciler derslere çok az zaman ayırırken diğer şeylere daha çok zaman ayırıyor.

1. Dersleri önemseyerek

Öğrencilerin çoğu ders esnasında sadece ders süresinin dolmasını ve hemen teneffüse çıkmayı düşünüyor. Oysa öğretmen ders anlatırken sadece konuya odaklanmak gerekir.

2. Ders esnasında notlar alarak

Hangi ders işleniyorsa o derse ait not defterimiz mutlaka olmalıdır. Sözel dersler için çizgili defter, sayısal dersler için kareli defter tercih etmeliyiz.

3. Derse gelmeden önce ön hazırlık yaparak

Derse hazırlıklı gelmek anlamayı kolaylaştırır. İşlenecek konuya ders başlamadan önce mutlaka göz atmalıyız.

4. Dersten sonra işlenen konuya tekrar göz atarak

Derste anladıklarımızı pekiştirmek adına işlenen konuya dersten sonra bir göz atmalıyız.

5. Düzenli aralıklarla aldığınız ders notlarına tekrar bakarak

Bağcıklı ayakkabını gözün kapalı bağlayabiliyorsun, çünkü bunu her gün yaptığın için elin pratikleşti. Nasıl ayakkabını gözün kapalı,bağcıklara bakmadan bağlayabiliyorsan, öğrendiğin diğer şeyleri de aynı şekilde yapabilirsin. Bunun için bir konu üzerinde sürekli pratik yapmalısın.

Bütün bunlar işe yaramadıysa

Normal eğitim-öğretim sürecinde öğrenme gerçekleşmediği için başarı elde edemiyorsan artık aşağıdakileri yapman gerekiyor.

Öğrenme teknikleri

Eğer okulda anlama ve öğrenme gerçekleşmiyorsa öğrenme tekniğinizde sıkıntı var demektir. Daha iyi anlamak için diğer öğrenme yöntem ve tekniklerini denemelisiniz.

Dersane desteği almak

Dersaneleri üniversitelerin hazırlık sınıfı gibi düşünün. Dersaneye gitmekten çekinmeyin. Yeni şeyler öğrenmek, sosyal ortama adapte olmak için dersaneler güzel yerlerdir. Dersaneye gitmeyi zaman ve maddiyat kaybı olarak görmeyin.

Özel eğitmen desteği almak

Öğrenirken sık sık problemlerle karşılaşıyor, her an soru sorma gereği duyuyorsanız bir özel eğitmen desteği almanız gerekebilir.

Öğrenilen bir konuyu başkasına anlatarak

Konuşmak ve konuştuğunu duymak daha iyi anlamayı sağlar. Bir konuya çalıştıktan sonra onu sesli olarak, sanki karşınızda biri varmış gibi anlatın.

Öğreterek Öğrenme Yöntemi

Bir konuyu birine anlatmak onu iki kere öğrenmek demektir. Çalıştığınız,öğrendiğiniz bir konuyu başka birine daha öğretin. Eğer öğrenci bulamıyorsanız video ders olarak çekin ve youtube’a yükleyin. Youtube için video ders çekmek sizi bir konuda uzman yaparken aynı zamanda ekstra gelir ve hayran kitlesi kazanırsınız.

Öğrenilen bir konu ile alakalı kendi sorularını oluşturmak

Eğitim hayatımız boyunca sınavları geçmek için ders çalışıyoruz. Daha çok soru çözen daha çok puan alıyor. Peki ya biz kendimiz soru üreten olursak, yani kendi sorularımızı çözersek?

Bir konuda soru üretebilmek o konuyu iyice anlamak demektir. Kendi sorularınız oluşturmayı deneyin.

Denemeler üzerinden çalışarak

Deneme çözerken her soru bir konuyu ölçer. Öğrencilerin çoğu denemelerde doğru yaptıklarına artı, yanlış yaptıklarına eksi koyarak denemeyi bir kenara atıyor. Aslında bu yanlış bir davranıştır. Denemeleri atmayın, eğer bir soruyu yapamadıysanız o konu sizde yok demektir. Sorunun konusunu tekrar çalışmalısınız. Ayrıca sorular arasında bulunan boşluklara soru ile ilgili mutlaka notlar almalısınız. Başarmak için denemelerden maksimum düzeyde faydalanın.

Şimdi sıra sende, sen nasıl başarılı oldun liseden sonra nasıl üniversite kazandın, üniversiteden sonra nasıl meslek sahibi oldun?

Bochum Üniversitesi'nde Germanistik okudu. Anadolu Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü Almanca öğretmenliği mezunu. Çeşitli kurumlarda, Lise ve dengi okullarda Almanca derslerine girmektedir.

Yorumunuzu ekleyin