Duyuru: Öğrencilerimiz için ders yazacak Almanca öğretmeni arıyoruz. Almanca öğretmeni olmak ister misiniz?Başvur
esakademi logosu

ösym sınavlarında boş bırakmak neden önemli?

Bu sene AYT sınavına ortalama 2 milyon öğrenci girecek. Bu şu demek oluyor: “2 milyon öğrenciye karşı yarışacaksın.” Durum böyle olunca sadece boş bırakarak binlerce kişiyi sollayabilirsin.

Yanlışı olmayanlar daha çok puan alıyor

5 seçenekli sorularda dört yanlış bir doğruyu siler. Yani eğer sen 5 soru işaretledin ama bunun dört tanesi yanlış ise sıfır puan alırsın. Ama sadece doğru olduğundan emin olduğun tek bir soruyu işaretlersen 1(bir) tam puan alırsın. Bu yüzden bu sınavda boş bırakmak hayati önem taşıyor. Bilmediğin bir soruyu boş bırakarak en az 1000 kişiyi geride bırakırsın.

İki seçenek arasında kalırsam ne yapmalıyım?

Eğer diğer şıkları eleyip sadece iki seçenek arasında kararsın kalırsan ilk aklına gelen, bu doğrudur dediğin şıkkı işaretlemelisin. Öğrencilerin çoğu soruya kendi yorumlarını katıyor ve ilk işaretlediği şıkkı siliyor. Böyle durumlarda sonuç çoğu zaman yanlış oluyor.

TYT-AYT sınavı bilgiyi ölçen bir sınav olduğundan sorulara kişisel görüşlerimizi ve yorumlarımızı katmayacağız.

Tekrar eden doğru cevaplar en fazla kaç tane olabilir?

TYT ve AYT sınavında üst üste en fazla iki doğru cevap denk gelebilir. Eğer AAA veya CCCC gibi bir işaretlemen varsa çözdüğün soruları kontrol etmelisin.

İsim oluşturan şıklar bir araya gelmez

Bu sınavda sözlükte yer alan isimler ve kelimeler bir örüntü oluşturmaz. Örneğin işaretlemelerin ADA, BABA, DEDE, ECE gibi bir örüntü oluşturuyorsa çözdüğün soruları gözden geçirmelisin.

Bochum Üniversitesi'nde Germanistik okudu. Anadolu Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü Almanca öğretmenliği mezunu. Çeşitli kurumlarda, Lise ve dengi okullarda Almanca derslerine girmektedir.

Yorumunuzu ekleyin