Duyuru: Öğrencilerimiz için ders yazacak Almanca öğretmeni arıyoruz. Almanca öğretmeni olmak ister misiniz?Başvur
esakademi logosu

Alman kabinesi işçi kıtlığını hafifletmek için göç yasasını onayladı

Alman kabinesi vasıflı yabancı işgücünü ülkeye çekmek için yeni bir göç yasasını onayladı. 2020’de yürürlüğe girecek olan ve uzun zamandır beklenen yasa, Almanya’da çalışmak isteyen göçmenlerin, özellikle Almanya’nın ve diğer AB vatandaşlarının yapamayacakları iş kıtlıklarını doldurabileceklerini kanıtlayanlar için çeşitli engelleri kaldırıyor.

Ayrıca, uygun niteliklere, Alman bilgisine ve gerekli finansal araçlara sahip göçmenlerin Almanya’ya gelip iş aramalarına izin veriyor. Daha önce, fırsat sadece yüksek nitelikli profesyoneller için ayrılmıştı.

Bu yasa uyarınca, yabancı emeğin Almanya’ya gelmesine ve niteliklerinin bir Alman kurumu tarafından onaylanmasına ve resmi olarak tanınmasına da izin verilecektir.

Alman işletmeleri, özellikle de uygun niteliklere sahip işçilerin yokluğu nedeniyle acı çekenler, neredeyse otuz yıldır böyle bir yasa talep ediyorlar. Bunlar arasında BT sektöründeki şirketler. Sadece geçen hafta, Alman BT sektörü federasyonu Bitkom, IT şirketlerinde bir önceki yıla göre iki kat daha fazla 82.000 boş iş olduğunu açıkladı.

Alman Deusche Welle gazetesine göre, yasa Merkel’in muhafazakarlarını ve Sosyal Demokrat (SPD) koalisyon ortaklarını hoşnut etmiyor olabilir. İkili, Almanya’nın mültecilere kapılarını açtığı 2015’ten bu yana Almanya için en sağdaki Alternatif’e karşı seçmenlerini kaybediyor.

Mekel’in kabinesi, Almanya’nın ABD ve İngiltere’deki milliyetçi politikalardan yararlanabileceğine işaret ederek yasayı destekledi.

Çalışma Bakanı Hubertus Heil toplanan gazetecilere verdiği demeçte, “Bu modern Almanya için iyi bir gün” dedi.

OECD sanayileşmiş uluslar grubundan Thomas Liebig, Almanya’nın yüksek nitelikli göç için çok açık bir sisteme sahip olmasına rağmen, sistemin orta nitelikli olması nedeniyle kapatıldığını iddia etti.

“Bu, işgücü kıtlığının özellikle güçlü olduğu alandır. Yeni yasa orta-vasıflı segmentte açılıyor ”dedi.

Göçmenlik karşıtı tutumlarıyla bilinen Almanya Alternatifi (AfD) üyeleri, göçmenleri Almanya’ya taşınmaya ve sığınma aramaya teşvik edeceğini iddia ederek bu hareketi eleştirdi. Yasa uyarınca, reddedilen başvurularda bile kalmalarına izin verileceğini iddia ediyorlar.

AfD milletvekili Lars Herrmann, “Döner Kebab ortaklığındaki temizleyiciler bile bir iş sözleşmesine sahip,” diyor. Almanya’nın göçü düzenleyen ve sınırlayan bir göç yasasına ihtiyacı olduğunu vurguladı.
Kaynak: germany.visa.org

Bochum Üniversitesi'nde Germanistik okudu. Anadolu Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü Almanca öğretmenliği mezunu. Çeşitli kurumlarda, Lise ve dengi okullarda Almanca derslerine girmektedir.

Yorumunuzu ekleyin