Duyuru: Öğrencilerimiz için ders yazacak Almanca öğretmeni arıyoruz. Almanca öğretmeni olmak ister misiniz?Başvur
esakademi logosu

Almanca Belirsiz Artikeller Ein-Kelimeleri

Eğer bir ismin önünde artikeli varsa der Mann, das Kind vb. gibi o isim belirlidir demiştik.İsmin önünde artikel yoksa sadece “ein/kein” kelimeleri(der-kelimeleri) varsa o isim belirsiz bir isimdir.Belirsiz artikeller ya da der-kelimeleri Almanca’da “unbestimmter artikel” kelimesi ile ifade edilir.Belirsiz artikeller bir ismin önünde bulunur ve ismin durumunu açıkça belirtir.

z.B: “ein Lehrer” bir öğretmen,herhangi bir öğretmen.

Belirliz artikeller de belirli artikeller gibi çekimlenir ve ismin hallerini alarak ismin durumunu belirler.Çoğulda ismin önünde “ein” belirsiz artikeli bulunmaz,bunun nedeni; Almanca’da  bir arabalar, bir çocuklar, bir kadınlar diyemeyiz.

Dativ pluralda ise gerekli “n” takısının yine geldiğini görmekteyiz.Kinder kelimesinin önündeki artikel “ein” değil “die” olsaydı dativ pluralda kelime “den Kindern şeklinde olacaktı.

Kein Artikeli

Kein Artikeli belirsiz bir artikel olmasına rağmen, “ein” artikelinden daha esnektir ve belirli bir artikelmiş gibi çekimlenir.“ein” artikeli çoğul bir kelimenin önünde bulanamıyordu.Ancak “Kein” artikeli çoğul isimlerin önünde de bulanabilir ve ismin durumunu belirler.

Bu dersimizde almanca belirsiz artikeller konusunu gördük,sonraki dersimizde aitlik sıfatları(Possessiv adjektiv) konusunu öğreneceğiz.

 

 

Yorumunuzu ekleyin