Duyuru: Öğrencilerimiz için ders yazacak Almanca öğretmeni arıyoruz. Almanca öğretmeni olmak ister misiniz?Başvur
esakademi logosu

Almanca ismin halleri konu anlatımı

almanca-ismin-halleri-dersi
almanca ismin halleri konu anlatımı

Almanca ismin halleri konu anlatımı

-Adam, – Adamı, – Adama, -Adamın

ALMANCA’DA İSMİN HALLERİ KONUSU

Bu konuya geçmeden önce Türkçe’de ismin hallerini hatırlayalım.Dilimizde ismin 4 hali vardır, bunlar:

ismin; -yalın hali,  -in hali, -e hali, -i hali. Bunlardan -in hali’ne aitlik eki, -e hali’ne yönelme hali, -i hali’ne işaret,gösterme eki diyebiliriz.

Almanca’da da ismin 4 hali bulunmaktadır, ismin halleri bizde olduğu gibi ismin sonuna getirilen eklerden değil, artikellerden faydalanılarak oluşturulur.

Almanlar ismin yalın haline “nominativ“, -i haline ” akkusativ“, -e haline “dativ” ve -in haline “genitiv” diyorlar.

z.B.:der Mann” adam kelimesi üzerinde örnekler verelim.

almanca-ismin-halleri

der” artikeli ve “der Mann” kelimesi  için ismin hallerini gördük. Diğer artikellerle birlikte daha  fazla örnek verelim.

almanca-ismin-4-hali

İsmin hallerini oluşturken dikkat etmeniz gereken nokta “plural  dativ” ve ” maskulin ve neutralda genitiv”  yapıdır. Plural dativ formda “die” artikeli “den” oluyor ve ismin sonuna ise “n” takısı geliyor. Maskulin ve neutral genitiv formda ise “der”  artikeli “des” oluyor ve ismin sonuna da ilaveten “es” takısı geliyor.

Bu dersimizde Almanca’da ismin halleri, almanca’da  ismin -i hali, ismin -e hali, yalın hali ve ismin -in hali konularını gördük. Artık Almanca cümle kurarken kadının, adama, adamın gibi kelimeleri rahatlıkla kullanabileceğiz. Bir sonraki dersimizde bu, şu, böyle, her vb.”  kelimelerle ismin hallerini oluşturmayı öğreneceğiz.

Yorumunuzu ekleyin