Duyuru: Öğrencilerimiz için ders yazacak Almanca öğretmeni arıyoruz. Almanca öğretmeni olmak ister misiniz?Başvur
esakademi logosu

Almanca Şahıs Zamirlerini İnceleyelim

almanca-sahis-zamirleri

Yukardaki tabloda Almanca öğrenenlerin kafasını en çok karıştıran en sağda kırmızı ve siyah tonla belirttiğimiz kısımdır. Bunun nedeni Almancada hem resmi hem de gayri resmi hitabın olması, artı üçüncü çoğul şahıs zamir çekiminin de resmi(nazik) hitapla benzerlik göstermesi. O nedenle sadece üçüncü çoğul şahıs zamirinin çekimini öğrenmeniz yeterlidir.Çünkü resmi tekil şahıs zamirinin çekimiyle üçüncü çoğul şahıs zamirinin çekimi aynıdır.Tek yapmanız gereken resmi(nazik) hitap “siz” ifadesininin “Sie” şeklinde ilk harfini büyük yazmanız. Bir diğer kafa karıştıran zamir ise ikinci çoğul şahıs zamiri “ihr”. Bunu doğru kullanmanın mantığı şu şekildedir:

Eğer sizi dinleyen bir kitleye(seyirci,öğrenci, grup vs.) hitap ediyorsanız “ihr” yok eğer tanımadığınız ya da aranızda resmiyet bulunan ya da saygı gösterdiğiniz birine hitap ediyorsanız  “Sie” zamirini kullanıyoruz

!!! Not 1: Nazik hitap Sie ile üçüncü çoğul şahıs zamiri sie’nin çekimi aynıdır. Tek fark nazik hitabın ilk harfinin her durumda(nom./akk./dat./gen.) büyük yazılmasıdır.

!!! Not 2: “siz” demek için bir kitleye sesleniyorsanız “ihr”, aranızda resmiyet olan birine sesleniyorsanız “Sie” kullanmalısınız.

Yorumunuzu ekleyin