Duyuru: Öğrencilerimiz için ders yazacak Almanca öğretmeni arıyoruz. Almanca öğretmeni olmak ister misiniz?Başvur
esakademi logosu

Konjunktiv 2 Dilek Kipi Geniş Anlatım

Konjunktiv 2 Dilek Kipi Geniş Anlatım

Başlarken…

  • KII’yi gerçek dışı ifadelerde kullanırız: Ne yapmak isterdiniz? Ya da ne yapmış olmayı isterdiniz? Fakat gerçekte yapmıyorsunuz ve yapmadınız. KII’yi ayrıca istek cümlelerinde ve taleplerimizi nazikçe belirtmek için kullanırız.
  • Şimdiki zamanın dilek kipi iki şekilde yapılabilir: “würde + infinitiv” ya da fiilin geçmiş zaman haline(imperfekt d.h. Praeteritum) bağlı kalarak tek bir kelime ile.

Çoğu öğretmen ve ders kitaplarının birçoğu Konjunktiv II’yi karmaşık halde anlatır. KII karmaşık gelebilir fakat o kadar da korkulacak bir şey yok. Belki farkında değiliz ama aslında bu biçimi günlük hayatta o kadar çok sık kullanıyoruz ki… Sanırım bu yüzden dikkatimizden kaçıyor. Oysa bir restorana, lokantaya ya da kafeteryaya gittiğimizde garson bize;

-Was möchtest du? veya – Was möchten Sie essen oder trinken? usw. demiyor mu? Biz de garsona:

-Ich möchte einen Kaffee. Ya da

Ich möchte ein Bier trinken usw. demiyor muyuz?

İşte bu KII’nin ta kendisi…

Wie z.B.:

-Wilkommen! Was möchten Sie trinken?(Hoş geldiniz! Ne içmek isterdiniz?)

-Ich möchte ein Bier trinken.(Bir bira içmek istiyorum.)

Bu gibi durumlarda KII’nin çıkış sebebi; sanki insanlara “-Ben bunu istiyorum.” Deyince onlara emir veriyormuş gibi hissedilmesi, sert bir ifade olarak görülmesi. Bu emri vaki durumu ortadan kaldırmak için KII’den yardım alıyoruz.

almanca-mochten-fiili

Acaba pencereyi kapatabilir miydiniz?, Sinemaya gidelim mi diyecektim? Biz bira içecektik? Gibi nazik hitapları KII yardımıyla yapıyoruz.

Gördüğünüz gibi KII’yi günlük hayatta çok sık kullanıyoruz. Adım gibi eminim günde defalarca “möchte” dediniz. Aslına bakarsanız diğer fiillerin de KII yapılışı bu şekildedir.

mochten-fiilinin-cekimi
Bu ders biraz uzun.Dersin devamını okumak istiyorsan lütfen buradan indir.

Yorumunuzu ekleyin